Diyet Listesi Nedir

image

Günümüzde başta internet olmak üzere gazetelerden televizyona kadar her medya kanalında dukan diyetinden, hollywood diyetine ve isveç diyetine kadar yüzlerce diyet seçeneği en kısa zamanda zayıflama yöntemi diyet listeleri insanlara sunulmaktadır.

Bu diyet listeleri bir gazeteyi okuyan binlerce kişiye sunulmaktadır. Halbuki diyet tamamen kişisel bir durumdur. Her insanın farklı bir metabolizması ve bunu etkileyen yiyecek grupları vardır. Ayrıca diyet sürecinde bu genel listelerden ziyade diyet yapanın hormonal değerleri, kişisel özellikleri, allerjileri, yaşına bağlı durumlar gözlenmeli ve buna özel bir diyet listesi danışanla birlikte hazırlanmalıdır. Bu sebeple bu tarz kişiye özel olmayan tamamen rastlantısal ve birbirinden ayırt edilemeyen diyet listelerinden uzak durun. Bu diyet listelerinin birbirinden ayırt edilebilenleri ise birbirini yalanlar nitelikte çelişkiye düşmektedir. Bir tanesi şunu mutlaka yemeniz gerekir derken bir başka diyet programında kesinlikle yemeyin yazar. Bu çelişki bile bu genel diyetlerden uzak durmanız gerektiğini anlatmaktadır.

Sunulan bu diyet listeleri özellikle internet üzerinden satılan zayıplama haplarına göre çok daha masumane. İnternette satılan altın çilek hapı, lahana hapı yada diyet bandı gibi şeyler tamamen tıp dışı ve insanları ölüme kadar götüren niteliktedir. İnternette biraz araştırma yaptığınızda buna dair bir çok olay gazeteler tarafından yayınlanmıştır.

Sağlığınız için lütfen diyet listenizi hormonal ölçümlerinizi yaptırdıktan sonra sadece diyetisyenden alınız.

Yukarı